• Služby pro Vás
  • O nás
  • Aktuality
  • Ceník
  • Kontakt
  • Sbírka listin
  • Smlouvy
  • GDPR
  • Impressum

PEFC

facebook

Staráme se i o zpěvné ptactvo

<!--[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE <![endif]--><!--[if gte mso 9]> <![endif]--><!--[if gte mso 10]> <! /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} --> <!--[endif] -->

V loňském roce jsme se rozhodli zahájit spolupráci s Mgr. Zemanem, a to ohledně výroby, instalace a následné kontroly a čištění ptačích budek. Výsledky za uplynulý rok jsou jím popsány níže. J.B.

 

            Údolí Černého potoka patří mezi klidnější lokality s poměrně slušným zastoupením zpěvných ptáků. Protože současné lesy neoplývají hnízdními možnostmi, rozhodli jsme se tuto lokalitu vybavit ptačími budkami. Budky byly instalovány 9. února 2012. Celkem 20 sýkorníků, 1 rehkovník a celá oblast byla ještě doplněna velkokapacitním ptačím krmítkem. Ze strany ptáků byl o krmítko i přes pozdní instalaci velký zájem a kladně lze hodnotit i fakt, že dosud nebylo ukradeno. Na konci sezóny (t.j. v polovině srpna) bylo provedeno čištění budek a evidence obsazení. Výsledky jsou uvedeny v přiložené tabulce a koláčovém grafu. Je známo, že ptáci jsou konzervativní a neradi zahnízďují v budkách, které neznají. Dávají přednost budkám, které byly vyvěšeny už na podzim a které pak používají jako zimní úkryt před nepřízní počasí. Přesto byla obsazenost velmi dobrá a objevily se zde především dva základní druhy sýkora (koňadra, babka, uhelníček) a lejsek černohlavý. Nebylo zatím zjištěno hnízdo brhlíka lesního ani rehka domácího. V několika budkách bylo nalezeno hnízdo vos nebo sršňů. Letos však nebyl pro tyto druhy úspěšný rok a tak jak vosy, tak sršně měly v půlce srpna už po sezóně a jejich hnízda byla spíše symbolická. Vzhledem k tomu, že okolní les je převážně jehličnatý, neevidujeme dosud žádný výskyt hlodavců (myšice lesní, plch velký a plšík lískový), kteří jsou jinak letos na Jizerských horách neobyčejně hojní. Celkově lze hodnotit velmi kladně zájem ptáků o nově instalované budky a v následujících letech očekáváme další přírůstky. (více fotek na facebooku)

Text a foto Mgr. Jan Zeman